Mindenek előtt ismerjük meg a tűzoltó készülék típusait

Az, hogy a tűzoltó készülék mire használható, azzal vélhetően mindenki tisztában van. Az alábbiakban szeretnénk egy rövid ismertetőt adni a tűzoltó készülék típusokról, azok használhatósági területeiről, illetve néhány információval szolgálunk a tűzoltó készülék kapcsán felemerülő szabályokról, előírásokról.
De akkor mindenek előtt tekintsük át, hogy milyen típusokról beszélhetünk.

A tűzoltó készülék különböző típus szerint csoportosítható. Ez a csoportosítás leggyakrabban az oltóanyagok szerint történik. Valamennyi típus rendelkezik a szabvány szerinti besorolással. Ebből a besorolásból tudhatjuk meg, hogy milyen típusú tüzeket lehet eloltani velük.

  • Vízzel oltó tűzoltó készülék

Ez a típus a szilárd anyagok tüzeinél alkalmazható. Tehát abban az esetben, ha csak szilárd anyag égésénél végzünk oltást, akkor célszerű ezt a típust választani. Napjainkban ezek a készülékek már sokkal nagyobb teljesítménnyel rendelkeznek, mint a korábban forgalomban lévők. Továbbá ezek a készülékek már olyan adalékot is tartalmaznak, amivel nagyobb teljesítmény érhető el.
Azt tudjuk, hogy a víz és a villamosság nem barátok, de van olyan vízzel oltó tűzoltó készülék, amelyet 1000 V feszültségig lehet használni.

  • Habbal oltó tűzoltó készülék

A habbal oltó típus alkalmas szilárd, folyékony és cseppfolyós anyagok tüzeinél történő használatra. Gumi és műanyag égése esetén pedig ez a leghatékonyabb oltóanyag. Itt is felmerülhet az elektromosság kérdése, de ezek között a készülékek között is van – hasonlóan a vízzel oltókhoz –, amelyeket 1000 V feszültségig lehet használni.

  • ABC porral oltó készülékek

A hazai tűzoltó készülék piac legnépszerűbb készüléke az ABC porral oltó készülékek. Az egyik oka ennek, hogy igen kedvező áron lehet őket beszerezni. Javítható, újra tölthető. Szinte valamennyi háztartási tűz oltására, de elektromos és vegyi tűz oltására is alkalmas. A legnagyobb hátrányuk az, hogy a használatukkal sok esetben jelentős károkat lehet okozni a tűz által nem érintett területeken is, sőt a használata közben keringő finom por még veszélyes helyzeteket is teremthet.

  • Szén-dioxiddal oltó készülékek

A szén-dioxid az egyik legtisztább oltóanyag. Zárt helyen történő használata azonban fokozott figyelmet, óvatosságot igényel. Ez a tűzoltó készülék folyadék és gáztüzek esetén javasolt. Villamos feszültség alatt lévő területen is alkalmazható. Ez esetben az egyik legjobb választás, hiszen 30 kV-ig is használhatjuk oltásra.

  • Következő típus a vegyi habok, vagy más néven ABF

Ez az egyik legjobb oltóanyag típus. Használhatósága igen sokrétű, hiszen alkalmazhatjuk szilárd, folyadék, cseppfolyós vagy zsír és olaj tüzek esetén egyaránt. Hasonlóan a porral oltókhoz, elektromos tüzeknél is használható. Lényegesen kisebb károkat okoz, mint a poroltó, de az áruk magasabb.

  • És végül a fémtüzes oltók

Fontos tudni, hogy fémtüzes oltókat kifejezetten a fémek igen magas hőfokon történő égésének eloltására fejlesztették ki. Ilyen magas hőfokú égés esetén a legjobb megoldás. Itt jegyezzük meg, hogy ilyen típusú égéseknél a víz a magas hőmérsékleti párolgás miatt nem alkalmazható, sőt még nagyobb tüzet is okozhatunk. Háztartásokban szinte nem fordul elő olyan helyzet, hogy ezt a típust kelljen használni. Elektromos tüzek esetén vannak olyan készülékek, amelyeket 1000 V-ig lehet használni.