Mi az a munkavédelem?

Azóta, hogy az ember eszközöket használ a különböző munkák elvégzésére (és ez már elég régóta így van) előfordulnak balesetek a használatuk közben. És akkor még nem volt munkavédelem. Ez még a legegyszerűbb eszközök esetében is előfordul. Azonban sikerült megalkotnunk egyre bonyolultabb, veszélyesebb berendezéseket, gépeket, eszközöket. Amennyiben ezeket biztonságossá tudjuk tenni, akkor a munkahelyi balesetek is megelőzhetőek. Ez a biztonság pedig a veszélytelen technika, biztonságossá tett technológia alkalmazásával lenne megvalósítható. Azonban az a tapasztalat, hogy a veszélytelen technika az esetek többségében nem megvalósítható. Tudjuk, hogy nem létezik száz százalékos biztonság. Ha mégis, az csak nagyon nagy költségráfordítással lenne megvalósítható. A munkavédelem feladata, hogy megóvja a munkát végzőket a munkavégzés közbeni veszélyektől. De nemcsak fizikai veszélyek léteznek, amelyek sérüléseket okozhatnak, hiszen léteznek a zaj okozta ártalmak, a különböző, levegőben előforduló gázok okozta ártalma, és persze a dohányzás is ebbe a körbe tartozik.
Rövid, hivatalos megfogalmazásban a munkavédelem a szervezett kereteken belüli munkavégzésre vonatkozó egészségügyi és biztonsági követelmények összességét jelenti. Kicsit tankönyvszagú, de érthető. Kiemelt terület, amit törvények, rendeletek, intézményi előírások és szervezeti intézkedések szabályoznak.
A munkavédelem elsődleges célja, hogy megóvja a szervezetten munkát végző emberek egészségét, munkavégző képességét, valamint az, hogy emberhez méltó munkakörülményeket teremtsen.
Minden szabályozás kitér arra, hogy a munkavégzés személyi és tárgyi feltételeit úgy kell megteremteni minden munkát végző ember számára, hogy azzal megelőzhetőek legyenek az adott területen történő munkavégzéssel összefüggő megbetegedések, balesetek.

A munkavédelem két fő területe

  • munkabiztonság

A munkabiztonság az egészséges munkavégzés technikai, műszaki és szervezési feltételrendszerének megfelelő megteremtését jelenti. Ez határozza meg a munkakörülményeket és a munkavégzés szabályait. A munkabiztonság feladata a veszélyforrások feltárása, a feltárt veszélyforrások kiküszöbölése, illetve az erre való felkészítés. Célja pedig a balesetek megelőzése, a bekövetkezett balesetek vizsgálata, az előfordult balesetek ismétlődések megakadályozása.

  • foglalkozás egyészségügy

Ide tartoznak a különböző munkakörök higiéniás körülményei, egyszóval a munkahigiénia.  A munkavédelem munkaegészségügyi tevékenységi területének célja, hogy a munkavállaló egészségét megóvja a munkahigiénia és a foglalkozás-egészségügy révén. Feladata, hogy a munkakörnyezetből eredő kockázatokat, megterheléseket, a munkavégzéssel járó igénybevételt, valamint a veszélyforrásokat feltárja, azokat előre jelezze, értékelje és kezelje.

Hogyan lehet javítani a munkabiztonságot?

A munkavédelem feladatiról már írtunk általánosságban, most nézzünk meg néhány konkrét gondolatot, amelyek a megfelelő munkavédelem szempontjából fontosak.

  • fel kell mérni, és értékelni kell a kockázatokat,
  • a vállalatok dolgozói számára megfelelő oktatást, képzést kell biztosítani,
  • fel kell használni az esetleg korábban előfordult balesetek és balesetveszélyes helyzetek tapasztalatait, (esettanulmányok)
  • szervezni kell időnként munkavédelmi kampányokat
  • a vállalatok vezetőinek és a dolgozóknak egyaránt elkötelezettnek kell lenniük a biztonság iránt,
  • folyamatosan mérni kell a biztonságot,
  • ki kell tűzni célul a balesetmentességet.

Ha mindez megvalósul, úgy biztosan csökkeni fog a kockázat, lényegesen kevesebb lesz a munkabaleset (cél a nulla), ebből következően csökken a jogi procedúrák kockázata is, és a vállalat szempontjából gazdasági szempont, hogy mindez növeli a termelékenységet is. Nos, ezért fontos a munkavédelem!