A fali tűzcsap szerepe a mindennapokban
Nagy valószínűséggel senki számára nem szorul különösebb magyarázatra, hogy a fali tűzcsap tűzeseti vészhelyzetekben az oltást szolgálja. Bár több fajtája is van már a korszerű tűzoltásnak, a mai napig a legjelentősebb oltóanyag a víz.
A tűzoltás hatékony végrehajtása érdekében a tüzivíz-források hozzáférhetőségének biztosítása kiemelten fontos. Ennek akadályozása megakadályozza a gyors használhatóságot. Az valószínűleg mindenki számára egyértelmű, hogy a gyors elérés biztosítja a tűz hatékony és gyors eloltását.
De nemcsak a tűzoltás szempontjából kiemelt a hozzáférhetőség biztosítása. A fali tűzcsap hozzáférhetőségét biztosítani kell mindazok számára, akik a felülvizsgálatot, illetve a karbantartást végzik.
A fali tűzcsap használatára vonatkozóan a jelenleg hatályos magyar szabályozás nem egyértelmű abban az értelemben, hogy a jogalkotó szándéka csak a tűzoltósági beavatkozására vagy a nem tűzoltói tűzoltás megkönnyítésének érdekeire is vonatkozik.
Erre tekintettel például a feszültség alatt nem álló égő anyagok oltása esetén, az alaktartó tömlős fali tűzcsap jól használható különleges szakképzettség nélkül is.
Melyek lehetnek ezek az esetek? Például a kültéren égő farakás, egy bozóttűz, vagy például panelházak esetén a kommunálishulladék-gyűjtő tartályban keletkezett tűz.
Ha a munkahelyekre gondolunk, ott praktikus, jó megoldás, ha a munkahelyen kijelöl az adott munkáltató olyan személyeket, akiket megfelelően felkészítettek a tűzoltásra és ezt a feladatot képesek is ellátni.
Milyen tényezők befolyásolják a fali tűzcsap hozzáférhetőségét?
Amikor a hozzáférhetőségről beszélünk, elég sok tényezőt figyelembe kell venni. Először is, amikor meghatározzuk a fali tűzcsap hozzáférhetőségét, mindenképpen figyelembe kell venni az előzőekben már említett, a vízforrást használók, ellenőrzők, felülvizsgálók, karbantartók adottságait. Ezzel együtt körültekintően fel kell mérni az előbb említett tevékenységek során használt eszközök tulajdonságait is.
Mindezekre tekintettel a hozzáférhetőséget meghatározza az oda vezető út szélessége, a belmagasság, a teherbírás, az út lejtése, felületi állapota (csúszósság). Fontos körülmény ebből a szempontból például a fali tűzcsap körül elhelyezkedő növényzet, bármilyen építmény vagy oda helyezett tárgy.
Miután a fali tűzcsap megközelíthetősége a tűzoltás, karbantartás ellenőrzés folyamán kiemelten fontos, így teljes mértékben érthető, hogy ne legyen eltorlaszolva, és ne nője körbe egy nehezen áthatolható növényzet.
Statisztikai adat, hogy a tűzriasztás esetén hazánkban az ország teljes területének 97,9%-ában biztosítható, hogy a tűzoltóság 25 percen belüli a tűz helyszínére érkezzen. Erre tekintettel célszerű biztosítani, hogy ne a kiérkező tűzoltóknak kelljen a vízforrást kiszabadítani.
Kiemelten fontos az odafigyelés bizonyos helyszíneken
A megközelíthetőség szabad téren illetve társasházak, panelházak esetében is fontos, azonban rendszerint az ilyen épületekben kevesebb akadályozó tényező merül fel.
Vannak azonban olyan helyszínek, ahol nem szándékosan, de sok esetben eltorlaszolják a tüzivíz-forrást. Ez főleg tárolási problémákból adódik, holott például egy kórház esetében, vagy egy sportlétesítménynél, ahol sok ember tartózkodik egyszerre egy helyen, kiemelten fontos erre figyelmet fordítani.
És ha már az odafigyelésről beszélünk, akkor meg kell említenünk, hogy a fali tűzcsap évenkénti felülvizsgálata kötelező. Ekkor történik a statikus nyomás ellenőrzése valamint a tűzcsap vízhozamának ellenőrzése is.